Huber
K
Farm tractor · 1931–1935 · 22 hp
HuberK
The Huber K is a farm tractor manufactured from 1931 to 1935. It features a Waukesha VK engine, and manual steering. It uses a gear transmission.
Engine
| Engine | Waukesha VK |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 284 ci (4.7 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Drawbar | 10 hp (7.5 kW) |
| Power Belt | 20 hp (14.9 kW) |
| Manufacturer | Waukesha |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Available Options | gear |
Dimensions
| Length | 123.5 in (313 cm) |
|---|---|
| Width | 60 in (152 cm) |
| Height | 57.5 in (146 cm) |
Weight
| Weight | 3,700 lbs (1,678 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Rear Ag | 42x10 (steel) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|