Huber
25-50 Master Four
Farm tractor · 1922–1925 · 55 hp
Huber25-50 Master Four
The Huber 25-50 Master Four is a farm tractor manufactured from 1922 to 1925. It features a Hinkley engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Hinkley |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 382 ci (6.3 L) |
| Bore | 4.5 in (114 mm) |
| Stroke | 6 in (152 mm) |
| Power Drawbar | 25 hp (18.6 kW) |
| Power Belt | 50 hp (37.3 kW) |
| Manufacturer | Hinkley |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 2-speed gear |
Dimensions
| Length | 147 in (373 cm) |
|---|---|
| Width | 86 in (218 cm) |
| Height | 66 in (167 cm) |
Weight
| Weight | 8,500 lbs (3,855 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 38x7 (steel) |
|---|---|
| Rear Ag | 60x16 (steel) |
Steering
| Type | manual |
|---|