Huber
17-19 Farmer
Farm tractor · 1911–1911 · 21 hp
Huber17-19 Farmer
The Huber 17-19 Farmer is a farm tractor manufactured from 1911 to 1911. It features a Sintz-Wallin engine, and manual steering. It uses a gear transmission.
Engine
| Engine | Sintz-Wallin |
|---|---|
| Fuel Type | kerosene |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 312 ci (5.1 L) |
| Bore | 5.75 in (146 mm) |
| Stroke | 6 in (152 mm) |
| Power Drawbar | 17 hp (12.7 kW) |
| Power Belt | 19 hp (14.2 kW) |
| Manufacturer | Sintz-Wallin |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Available Options | gear |
Steering
| Type | manual |
|---|