Huber
15-30 Super Four
Farm tractor · 1921–1925 · 33 hp
Huber15-30 Super Four
The Huber 15-30 Super Four is a farm tractor manufactured from 1921 to 1925. It features a Midwest engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Midwest |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 382 ci (6.3 L) |
| Bore | 4.5 in (114 mm) |
| Stroke | 6 in (152 mm) |
| Power Drawbar | 26.85 hp (20 kW) |
| Power Belt | 44.68 hp (33.3 kW) |
| Manufacturer | Midwest |
| Rated | 1,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Available Options | 2-speed gear |
Dimensions
| Length | 150 in (381 cm) |
|---|---|
| Width | 82.5 in (209 cm) |
| Height | 69 in (175 cm) |
Weight
| Weight | 5,940 lbs (2,694 kg) |
|---|---|
| Operating | 5,940 lbs (2,694 kg) |
Tires & Tracks
| Rear Ag | 60x10 (steel) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|