Huber
13-22 Farmer
Farm tractor · 1912–1912 · 24 hp
Huber13-22 Farmer
The Huber 13-22 Farmer is a farm tractor manufactured from 1912 to 1912. It features a Sintz-Wallin engine, and manual steering. It uses a gear transmission.
Engine
| Engine | Sintz-Wallin |
|---|---|
| Fuel Type | kerosene |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 539 ci (8.8 L) |
| Bore | 7 in (178 mm) |
| Stroke | 7 in (178 mm) |
| Power Drawbar | 13 hp (9.7 kW) |
| Power Belt | 22 hp (16.4 kW) |
| Manufacturer | Sintz-Wallin |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Available Options | gear |
Steering
| Type | manual |
|---|