Huber
SC
Farm tractor · 1935–1936
HuberSC
The Huber SC is a farm tractor manufactured from 1935 to 1936. It features a Waukesha VIS engine, and manual steering. It uses a gear transmission.
Engine
| Engine | Waukesha VIS |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 281 ci (4.6 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 5.25 in (133 mm) |
| Manufacturer | Waukesha |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Available Options | gear |
Dimensions
| Length | 127.63 in (324 cm) |
|---|---|
| Width | 85 in (215 cm) |
| Height | 57 in (144 cm) |
Weight
| Weight | 4,000 lbs (1,814 kg) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|