Huber
15-30 Farmer
Farm tractor · 1913–1913 · 33 hp
Huber15-30 Farmer
The Huber 15-30 Farmer is a farm tractor manufactured from 1913 to 1913. It features a Sintz-Wallin engine, and manual steering. It uses a gear transmission.
Engine
| Engine | Sintz-Wallin |
|---|---|
| Fuel Type | kerosene |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 616 ci (10.1 L) |
| Bore | 7 in (178 mm) |
| Stroke | 8 in (203 mm) |
| Power Drawbar | 15 hp (11.2 kW) |
| Power Belt | 30 hp (22.4 kW) |
| Manufacturer | Sintz-Wallin |
| Rated | 600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Available Options | gear |
Weight
| Weight | 7,000 lbs (3,175 kg) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|