Huber
LC
Farm tractor · 1936–1941 · 48 hp
HuberLC
The Huber LC is a farm tractor manufactured from 1936 to 1941. It features a Waukesha VIK engine, and manual steering. It weighs 3,900 lbs (1,769 kg).
Engine
| Engine | Waukesha VIK |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 334 ci (5.5 L) |
| Bore | 4.5 in (114 mm) |
| Stroke | 5.25 in (133 mm) |
| Power Drawbar | 31.35 hp (23.4 kW) |
| Power Belt | 43.24 hp (32.2 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Manufacturer | Waukesha |
| Rated | 1,200 RPM |
Transmission
| Available Options | 3-speed gear |
|---|
Dimensions
| Length | 130 in (330 cm) |
|---|---|
| Width | 81.5 in (207 cm) |
| Height | 57 in (144 cm) |
Weight
| Weight | 3,900 lbs (1,769 kg) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|