Huber
HS 27-42
Farm tractor · 1936–1941 · 46 hp
HuberHS 27-42
The Huber HS 27-42 is a farm tractor manufactured from 1936 to 1941. It features a Waukesha engine, and manual steering. It uses a gear transmission.
Engine
| Engine | Waukesha |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 443 ci (7.3 L) |
| Bore | 4.75 in (121 mm) |
| Stroke | 6.25 in (159 mm) |
| Power Drawbar | 27 hp (20.1 kW) |
| Power Belt | 42 hp (31.3 kW) |
| Manufacturer | Waukesha |
| Rated | 1,150 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Available Options | gear |
Dimensions
| Length | 137 in (347 cm) |
|---|---|
| Width | 73.5 in (186 cm) |
| Height | 61 in (154 cm) |
Tires & Tracks
| Rear Ag | 50x12 (steel) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|