Huber
35-70
Farm tractor · 1916–1917 · 77 hp
Huber35-70
The Huber 35-70 is a farm tractor manufactured from 1916 to 1917. It features a Huber engine, and manual steering. It uses a gear transmission.
Engine
| Engine | Huber |
|---|---|
| Fuel Type | kerosene |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 1,321 ci (21.7 L) |
| Bore | 7.25 in (184 mm) |
| Stroke | 8 in (203 mm) |
| Power Drawbar | 35 hp (26.1 kW) |
| Power Belt | 70 hp (52.2 kW) |
| Coolant Capacity | 380 qts (359.6 L) |
| Manufacturer | Huber |
| Rated | 550 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|