Huber
40-62
Farm tractor · 1927–1941 · 68 hp
Huber40-62
The Huber 40-62 is a farm tractor manufactured from 1927 to 1941. It features a Stearns engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Stearns |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 618 ci (10.1 L) |
| Bore | 5.5 in (140 mm) |
| Stroke | 6.5 in (165 mm) |
| Power Drawbar | 50.03 hp (37.3 kW) |
| Power Belt | 69.76 hp (52 kW) |
| Air Cleaner | oil spray |
| Coolant Capacity | 46 qts (43.5 L) |
| Manufacturer | Stearns |
| Rated | 1,100 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 2-speed gear |
Dimensions
| Length | 160 in (406 cm) |
|---|---|
| Width | 88 in (223 cm) |
| Height | 62 in (157 cm) |
| Wheelbase | 95 in (241 cm) |
Weight
| Weight | 9,760 lbs (4,427 kg) |
|---|---|
| Operating | 9,760 lbs (4,427 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 40x7 (steel) |
|---|---|
| Rear Ag | 56x20 (steel) |
Fuel
| Capacity | 55 gal (208.2 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|