International Harvester
10-20
Farm tractor · 1915–1920 · 22 hp
International Harvester10-20
The International Harvester 10-20 is a farm tractor manufactured from 1915 to 1920. It features a International Harvester engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | International Harvester |
|---|---|
| Fuel Type | kerosene |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled horizontal valve-in-head |
| Displacement | 530.9 ci (8.7 L) |
| Bore | 6.5 in (165 mm) |
| Stroke | 8 in (203 mm) |
| Power Drawbar | 10 hp (7.5 kW) |
| Power Belt | 20 hp (14.9 kW) |
| Starter Type | hand-crank |
| Coolant Capacity | 160 qts (151.4 L) |
| Manufacturer | International Harvester |
| Rated | 575 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Oil Capacity | 12 qts (11.4 L) |
| Oil Type | 600W |
| Available Options | 2-speed gear |
Dimensions
| Length | 147 in (373 cm) |
|---|---|
| Width | 60 in (152 cm) |
| Height | 66.75 in (169 cm) |
| Wheelbase | 91 in (231 cm) |
Weight
| Weight | 5,525 lbs (2,506 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 36x6 steel |
|---|---|
| Rear Ag | 54x10 steel |
Steering
| Type | manual |
|---|