International Harvester
1455
Farm tractor · 1979–1981 · 145 hp
International Harvester1455
The International Harvester 1455 is a farm tractor manufactured from 1979 to 1981. It features a International Harvester DT-402 engine. The transmission is a synchronized type with 12 forward and 5 reverse.
Engine
| Engine | International Harvester DT-402 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 402 ci (6.6 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 5.5 in (140 mm) |
| Power Gross | 145 hp (108.1 kW) |
| Power Rated | 145 hp (108.1 kW) |
| Power PTO | 130 hp (96.9 kW) |
| Torque Peak | 390 lb-ft (528.8 Nm) |
| Torque Peak | 1,600 RPM |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 13.2 qts (12.5 L) |
| Coolant Capacity | 33.2 qts (31.4 L) |
| Manufacturer | International Harvester |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchronized |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 5 reverse |
| Available Options | 12-speed synchronized, 16-speed creeper |
Hydraulics
| Pump Flow | 13.21 gpm (50 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | III/II |
|---|---|
| Rear Lift | 10,143 lbs (4,600 kg) |
| Hitch Control | position control and lower-link draft sensing |
Dimensions
| Length | 186.6 in (473 cm) |
|---|---|
| Width | 93.3 in (236 cm) |
| Height Cab | 114.4 in (290 cm) |
| Wheelbase | 110.24 in (280 cm) |
| Ground Clearance | 18.7 in (47 cm) |
Weight
| Shipping | 12,692 lbs (5,757 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9/13-28, 12.4/11-28 |
|---|---|
| Rear Ag | 20.8-38, 16.9/14-38, 18.4/15-38, 23.1/18-30, 23.1/18-34 |
Fuel
| Capacity | 52.8 gal (199.8 L) |
|---|
Cab
| Cab | optional with heat |
|---|