International Harvester
1056
Farm tractor · 1982–1985 · 105 hp
International Harvester1056
The International Harvester 1056 is a farm tractor manufactured from 1982 to 1985. It features a International Harvester D-358 engine, and four-post steering. The transmission is a two-speed power shift type with 16 forward and 8 reverse.
Engine
| Engine | International Harvester D-358 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 358 ci (5.9 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 5.06 in (129 mm) |
| Power Net | 105 hp (78.3 kW) |
| Power PTO | 92 hp (68.6 kW) |
| Torque Peak | 267 lb-ft (362.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 12.7 qts (12 L) |
| Coolant Capacity | 25.4 qts (24 L) |
| Manufacturer | International Harvester |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | two-speed power shift |
|---|---|
| Transmission Model | IH-Synchron |
| Gears | 16 forward and 8 reverse |
| Clutch | 310mm cerametallic disc |
| Available Options | 8-speed, 16-speed two-speed power shift |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 11.1 gpm (42 lpm) |
| Pressure | 2,346 psi (161.8 bar) |
| System Capacity | 12.2 gal (46.2 L) |
Dimensions
| Length | 167.7 in (425 cm) |
|---|---|
| Width | 91 in (231 cm) |
| Height Cab | 109.4 in (277 cm) |
| Height Rops | 103.1 in (261 cm) |
| Wheelbase | 101.9 in (258 cm) |
| Front Tread | 64 in (162 cm) |
| Rear Tread | 67 in (170 cm) |
Weight
| Operating | 10,626 lbs (4,819 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-18 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4R34 |
Fuel
| Capacity | 37 gal (140 L) |
|---|
Steering
| Type | four-post |
|---|
Cab
| Cab | standard and deluxe XL optional |
|---|