International Harvester
100E
Farm tractor · 1974–1978 · 70 hp
International Harvester100E
The International Harvester 100E is a farm tractor manufactured from 1974 to 1978. It features a International Harvester D-239 engine, and four-post canopy steering. The transmission is a full power shift type with 3 forward and reverse.
Engine
| Engine | International Harvester D-239 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 239 ci (3.9 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 5.06 in (129 mm) |
| Compression Ratio | 16 |
| Power Gross | 70 hp (52.2 kW) |
| Power Net | 65 hp (48.5 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 11 qts (10.4 L) |
| Coolant Capacity | 27.5 qts (26 L) |
| Manufacturer | International Harvester |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | full power shift |
|---|---|
| Gears | 3 forward and reverse |
| Available Options | 3-speed full power shift |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 21.8 gpm (82.5 lpm) |
| Pressure | 2,150 psi (148.2 bar) |
| System Capacity | 15 gal (56.8 L) |
Dimensions
| Length | 156 in (396 cm) |
|---|---|
| Width | 65 in (165 cm) |
| Height Rops | 100.1 in (254 cm) |
| Ground Clearance | 12.8 in (32 cm) |
Weight
| Shipping | 15,481 lbs (7,022 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 30 gal (113.6 L) |
|---|
Steering
| Type | four-post canopy |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Backhoe Model | International 3142 Backhoe |
|---|