International Harvester
125E
Farm tractor · 1974–1978 · 83 hp
International Harvester125E
The International Harvester 125E is a farm tractor manufactured from 1974 to 1978. It features a International Harvester DT-239 engine, and four-post canopy steering. The transmission is a full power shift type with 3 forward and reverse.
Engine
| Engine | International Harvester DT-239 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 239 ci (3.9 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 5.06 in (129 mm) |
| Compression Ratio | 16 |
| Power Gross | 83 hp (61.9 kW) |
| Power Net | 78 hp (58.2 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 11 qts (10.4 L) |
| Coolant Capacity | 28 qts (26.5 L) |
| Manufacturer | International Harvester |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | full power shift |
|---|---|
| Gears | 3 forward and reverse |
| Available Options | 3-speed full power shift |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 29 gpm (109.8 lpm) |
| Pressure | 2,150 psi (148.2 bar) |
| System Capacity | 15 gal (56.8 L) |
Dimensions
| Length | 173.75 in (441 cm) |
|---|---|
| Width | 68 in (172 cm) |
| Height | 102.5 in (260 cm) |
| Height Rops | 71.8 in (182 cm) |
| Ground Clearance | 15 in (38 cm) |
Weight
| Shipping | 18,655 lbs (8,461 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 38 gal (143.8 L) |
|---|
Steering
| Type | four-post canopy |
|---|