International Harvester
1046
Farm tractor · 1971–1978 · 108 hp
International Harvester1046
The International Harvester 1046 is a farm tractor manufactured from 1971 to 1978. It features a International Harvester D-358 engine, and power steering. It weighs 9,700 lbs (4,399 kg).
Engine
| Engine | International Harvester D-358 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 358 ci (5.9 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 5.06 in (129 mm) |
| Compression Ratio | 16 |
| Power Gross | 108.5 hp (80.9 kW) |
| Power PTO | 93.9 hp (70 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 14.8 qts (14 L) |
| Coolant Capacity | 28.5 qts (27 L) |
| Manufacturer | International Harvester |
| Rated | 2,100 RPM |
Transmission
| Gears | 12 forward and 5 reverse |
|---|---|
| Available Options | 12-speed, 16-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 10 gpm (37.9 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 6,615 lbs (3,000 kg) |
Dimensions
| Length | 154.7 in (392 cm) |
|---|---|
| Width | 81.9 in (208 cm) |
| Height | 59.8 in (151 cm) |
| Wheelbase | 102 in (259 cm) |
| Ground Clearance | 15.4 in (39 cm) |
| Front Tread | 59.5 in (151 cm) |
| Rear Tread | 63.8 in (162 cm) |
Weight
| Weight | 9,700 lbs (4,399 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.2/10x28 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4/15x38 |
Fuel
| Capacity | 29.1 gal (110.1 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|