International Harvester
100C
Farm tractor · 1969–1973 · 60 hp
International Harvester100C
The International Harvester 100C is a farm tractor manufactured from 1969 to 1973. It features a International Harvester D-206 engine. The transmission is a shuttle type with 4 forward and reverse.
Engine
| Engine | International Harvester D-206 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 206 ci (3.4 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 4.38 in (111 mm) |
| Compression Ratio | 16 |
| Power Gross | 60 hp (44.7 kW) |
| Power Net | 56 hp (41.8 kW) |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 11 qts (10.4 L) |
| Coolant Capacity | 26 qts (24.6 L) |
| Manufacturer | International Harvester |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | shuttle |
|---|---|
| Transmission Model | Direct Drive |
| Gears | 4 forward and reverse |
| Available Options | 4-speed shuttle, 8-speed gear, 3-speed full power shift |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 22.4 gpm (84.8 lpm) |
| Pressure | 2,000 psi (137.9 bar) |
| System Capacity | 15 gal (56.8 L) |
Dimensions
| Length | 154.5 in (392 cm) |
|---|---|
| Width | 64 in (162 cm) |
| Height | 68.4 in (173 cm) |
Weight
| Shipping | 14,892 lbs (6,755 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Track Width | 12 in (30 cm) |
|---|
Fuel
| Capacity | 30 gal (113.6 L) |
|---|
Cab
| Cab | available with heater |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Digging Depth | 174.75 in (443 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | International 3141 Backhoe |