International Harvester
125B
Farm tractor · 70 hp
International Harvester125B
The International Harvester 125B is a farm tractor. It features a International Harvester D-239 engine. The transmission is a power shuttle type with 2 forward and reverse.
Engine
| Engine | International Harvester D-239 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 238.6 ci (3.9 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 5.06 in (129 mm) |
| Power Gross | 70 hp (52.2 kW) |
| Power Rated | 70 hp (52.2 kW) |
| Torque Peak | 166 lb-ft (225.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,600 RPM |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Type | electric |
| Coolant Capacity | 19.2 qts (18.2 L) |
| Manufacturer | International Harvester |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | power shuttle |
|---|---|
| Gears | 2 forward and reverse |
| Oil Capacity | 125.8 qts (119.1 L) |
| Available Options | 2-speed power shuttle |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 31.8 gpm (120.4 lpm) |
| Pressure | 2,000 psi (137.9 bar) |
Dimensions
| Length | 169.4 in (430 cm) |
|---|---|
| Height | 91.3 in (231 cm) |
| Height Cab | 100.75 in (255 cm) |
| Ground Clearance | 7.35 in (18 cm) |
Weight
| Weight | 18,850 lbs (8,550 kg) |
|---|---|
| Operating | 18,850 lbs (8,550 kg) |
Tires & Tracks
| Track Width | 14 in (35 cm) |
|---|
Fuel
| Capacity | 30.6 gal (115.8 L) |
|---|