International Harvester
100
Farm tractor · 1954–1956 · 22 hp
International Harvester100
The International Harvester 100 is a farm tractor manufactured from 1954 to 1956. It features a International Harvester C-123 engine, and manual steering. It weighs 2,600 lbs (1,179 kg).
Engine
| Engine | International Harvester C-123 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 122.7 ci (2 L) |
| Bore | 3.13 in (79 mm) |
| Stroke | 4 in (102 mm) |
| Compression Ratio | 6.5 |
| Power PTO | 20.13 hp (15 kW) |
| Power Drawbar | 17.83 hp (13.3 kW) |
| Power Belt | 20.13 hp (15 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 6 |
| Oil Capacity | 5 qts (4.7 L) |
| Manufacturer | International Harvester |
| Rated | 1,400 RPM |
| Firing Order | 1-3-4-2 |
Transmission
| Available Options | 4-speed sliding gear |
|---|
Dimensions
| Wheelbase | 71.13 in (180 cm) |
|---|
Weight
| Weight | 2,600 lbs (1,179 kg) |
|---|---|
| Shipping | 2,600 lbs (1,179 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 9-24 |
Fuel
| Capacity | 11 gal (41.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|