International Harvester
1466
Farm tractor · 1971–1976 · 147 hp
International Harvester1466
The International Harvester 1466 is a farm tractor manufactured from 1971 to 1976. It features a International Harvester DT-436 engine, and power steering. The transmission is a gear type with 8 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | International Harvester DT-436 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 436 ci (7.1 L) |
| Bore | 4.3 in (109 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power PTO | 145.77 hp (108.7 kW) |
| Power Drawbar | 123.2 hp (91.9 kW) |
| Air Cleaner | dual dry elements |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 18 qts (17 L) |
| Coolant Capacity | 27 qts (25.6 L) |
| Manufacturer | International Harvester |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 88 qts (83.3 L) |
| Available Options | 8-speed gear, 16-speed two-speed power shift |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 12 gpm (45.4 lpm) |
| Pressure | 2,000 psi (137.9 bar) |
| Valves | 1 |
| Total Flow | 21 gpm (79.5 lpm) |
| Steering Flow | 9 gpm (34.1 lpm) |
| System Capacity | 22 gal (83.3 L) |
Hitch
| Rear Type | II/II Opt Optional |
|---|---|
| Rear Lift | 5,600 lbs (2,540 kg) |
Dimensions
| Length | 168 in (426 cm) |
|---|---|
| Width | 98 in (248 cm) |
| Height | 111 in (281 cm) |
| Wheelbase | 105 in (266 cm) |
| Front Tread | 52 in (132 cm) |
Weight
| Operating | 13,480 lbs (6,114 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 16,660 lbs (7,556 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 11L-15 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38 |
Fuel
| Capacity | 42 gal (159 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|---|
| Pressure | 1,550 psi (106.9 bar) |
Cab
| Cab | optional with heat and air-conditioning |
|---|