International Harvester
140
Farm tractor · 1958–1979 · 28 hp
International Harvester140
The International Harvester 140 is a farm tractor manufactured from 1958 to 1979. It features a International Harvester C-123 engine, and four-post available steering.
Engine
| Engine | International Harvester C-123 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled vertical I-head |
| Displacement | 122.7 ci (2 L) |
| Bore | 3.13 in (79 mm) |
| Stroke | 4 in (102 mm) |
| Compression Ratio | 6.94 |
| Power Gross | 28 hp (20.9 kW) |
| Power Net | 25 hp (18.6 kW) |
| Power PTO | 21 hp (15.7 kW) |
| Torque Peak | 106 lb-ft (143.7 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 5 qts (4.7 L) |
| Coolant Capacity | 15 qts (14.2 L) |
| Manufacturer | International Harvester |
| Rated | 1,400 RPM |
| Firing Order | 1-3-4-2 |
Transmission
| Available Options | 4-speed sliding gear |
|---|
Hydraulics
| Type | IH Touch-Control |
|---|---|
| Total Flow | 4.6 gpm (17.4 lpm) |
| System Capacity | 3.38 gal (12.8 L) |
Hitch
| Rear Type | IH Fast Hitch (one-point) |
|---|
Dimensions
| Length | 107 in (271 cm) |
|---|---|
| Width | 56 in (142 cm) |
| Height | 65.5 in (166 cm) |
| Wheelbase | 71 in (180 cm) |
| Ground Clearance | 22.3 in (56 cm) |
| Front Tread | 40 in (101 cm) |
| Rear Tread | 40 in (101 cm) |
Weight
| Shipping | 2,700 lbs (1,224 kg) |
|---|---|
| Operating | 3,000 lbs (1,360 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-15, 5.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 9-24, 10-24, 11-24 |
Fuel
| Capacity | 11 gal (41.6 L) |
|---|
Steering
| Type | four-post available |
|---|
Attachments
72" mid-mount mower deckFront-end loader
| Mower Deck | 72 in (182 cm) |
|---|