International Harvester
1255
Farm tractor · 1979–1985 · 125 hp
International Harvester1255
The International Harvester 1255 is a farm tractor manufactured from 1979 to 1985. It features a 125 hp engine. The transmission is a gear type with 20 forward and 9 reverse.
Engine
| Cylinders | 6 |
|---|---|
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 358 ci (5.9 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 5.06 in (129 mm) |
| Power Gross | 125 hp (93.2 kW) |
| Power Rated | 125 hp (93.2 kW) |
| Manufacturer | International Harvester |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 20 forward and 9 reverse |
| Available Options | 20-speed, 12-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 13.2 gpm (50 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540, 1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 10,143 lbs (4,600 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 186.61 in (473 cm) |
|---|---|
| Height | 115.75 in (294 cm) |
| Wheelbase | 110.24 in (280 cm) |
Weight
| Weight | 12,215 lbs (5,540 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9R28 |
|---|---|
| Rear Ag | 20.8R38 |
Fuel
| Capacity | 52.8 gal (199.8 L) |
|---|