International Harvester
1246
Farm tractor · 1972–1980 · 122 hp
International Harvester1246
The International Harvester 1246 is a farm tractor manufactured from 1972 to 1980. It features a International Harvester engine. The transmission is a gear type with 12 forward and 5 reverse.
Engine
| Engine | International Harvester |
|---|---|
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 358 ci (5.9 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 5.06 in (129 mm) |
| Power Gross | 122 hp (91 kW) |
| Power Rated | 122 hp (91 kW) |
| Manufacturer | International Harvester |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 5 reverse |
| Available Options | 12-speed, 16-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 10.6 gpm (40.1 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540, 1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 8,158 lbs (3,700 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 165.35 in (419 cm) |
|---|---|
| Height | 107.09 in (272 cm) |
| Wheelbase | 100.79 in (256 cm) |
Weight
| Weight | 10,694 lbs (4,850 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38 |
Fuel
| Capacity | 29.1 gal (110.1 L) |
|---|