International Harvester
100B
Farm tractor · 1964–1975 · 55 hp
International Harvester100B
The International Harvester 100B is a farm tractor manufactured from 1964 to 1975. It features a International Harvester D-206 engine. The transmission is a power shuttle type with 2 forward and reverse.
Engine
| Engine | International Harvester D-206 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 206 ci (3.4 L) |
| Bore | 3.88 in (99 mm) |
| Stroke | 4.38 in (111 mm) |
| Power Gross | 55 hp (41 kW) |
| Power Rated | 55 hp (41 kW) |
| Torque Peak | 149 lb-ft (202 Nm) |
| Torque Peak | 1,300 RPM |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 9.5 qts (9 L) |
| Coolant Capacity | 19 qts (18 L) |
| Manufacturer | International Harvester |
| Rated | 2,100 RPM |
Transmission
| Transmission Type | power shuttle |
|---|---|
| Gears | 2 forward and reverse |
| Oil Capacity | 24 qts (22.7 L) |
| Available Options | 2-speed power shuttle |
Hydraulics
| Type | closed center |
|---|---|
| Pump Flow | 23.4 gpm (88.6 lpm) |
Dimensions
| Length | 162 in (411 cm) |
|---|---|
| Height | 68 in (172 cm) |
| Height Cab | 101 in (256 cm) |
| Ground Clearance | 7.9 in (20 cm) |
Weight
| Weight | 14,920 lbs (6,767 kg) |
|---|---|
| Operating | 14,920 lbs (6,767 kg) |
Tires & Tracks
| Track Width | 13 in (33 cm) |
|---|
Fuel
| Capacity | 30.6 gal (115.8 L) |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|