International Harvester
1086
Farm tractor · 1976–1981 · 146 hp
International Harvester1086
The International Harvester 1086 is a farm tractor manufactured from 1976 to 1981. It features a International Harvester DT-414 engine, and power assist steering. The transmission is a gear type with 8 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | International Harvester DT-414 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 414 ci (6.8 L) |
| Bore | 4.3 in (109 mm) |
| Stroke | 4.75 in (121 mm) |
| Power PTO | 131.41 hp (98 kW) |
| Power Drawbar | 113.04 hp (84.3 kW) |
| Air Cleaner | dual dry element |
| Oil Capacity | 20 qts (18.9 L) |
| Coolant Capacity | 25 qts (23.7 L) |
| Manufacturer | International Harvester |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | The transmission features three ranges (low, high, and reverse) with four gears (1-4) in each range. The range and gear can be shifted only when the tractor is stopped. |
| Oil Capacity | 90 qts (85.2 L) |
| Available Options | 8-speed gear, 16-speed two-speed power shift |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 12 gpm (45.4 lpm) |
| Valves | 2 |
| System Capacity | 22.5 gal (85.2 L) |
Dimensions
| Length | 169 in (429 cm) |
|---|---|
| Width | 98 in (248 cm) |
| Height Cab | 126 in (320 cm) |
| Wheelbase | 101 in (256 cm) |
| Ground Clearance | 26 in (66 cm) |
Weight
| Shipping | 13,030 lbs (5,910 kg) |
|---|---|
| Operating | 12,715 lbs (5,767 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 13.6-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38 |
Fuel
| Capacity | 63 gal (238.5 L) |
|---|
Steering
| Type | power assist |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|