International Harvester
1256
Farm tractor · 1967–1969 · 125 hp
International Harvester1256
The International Harvester 1256 is a farm tractor manufactured from 1967 to 1969. It features a International Harvester DT407 engine, and two-post steering. The transmission is a gear type with 8 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | International Harvester DT407 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 406.9 ci (6.7 L) |
| Bore | 4.32 in (110 mm) |
| Stroke | 4.63 in (117 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power PTO | 116.12 hp (86.6 kW) |
| Power Drawbar | 102.03 hp (76.1 kW) |
| Air Cleaner | dual dry elements |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 15 qts (14.2 L) |
| Coolant Capacity | 24 qts (22.7 L) |
| Manufacturer | International Harvester |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | The 1256's transmission provides four gears (1-4) in high, low, and reverse ranges. |
| Oil Capacity | 68 qts (64.4 L) |
| Available Options | 8-speed gear, 16-speed partial power shift |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 8 gpm (30.3 lpm) |
| Valves | 1 |
Hitch
| Rear Type | III/II |
|---|
Dimensions
| Length | 164 in (416 cm) |
|---|---|
| Width | 92 in (233 cm) |
| Height | 86 in (218 cm) |
| Wheelbase | 105 in (266 cm) |
Weight
| Shipping | 9,940 lbs (4,508 kg) |
|---|---|
| Operating | 10,405 lbs (4,719 kg) |
| Ballasted | 13,810 lbs (6,264 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 10.00-16, 11.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38, 24.5-32 |
Fuel
| Capacity | 42 gal (159 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | optional with heat and air-conditioning |
|---|