International Harvester
1468
Farm tractor · 1971–1974 · 147 hp
International Harvester1468
The International Harvester 1468 is a farm tractor manufactured from 1971 to 1974. It features a International DV-550 engine, and power steering. The transmission is a gear type with 8 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | International DV-550 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 8 |
| Cooling | liquid-cooled V-8 |
| Displacement | 548.7 ci (9 L) |
| Bore | 4.5 in (114 mm) |
| Stroke | 4.31 in (110 mm) |
| Power PTO | 145.5 hp (108.5 kW) |
| Power Drawbar | 127.7 hp (95.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 16 qts (15.1 L) |
| Coolant Capacity | 30 qts (28.4 L) |
| Manufacturer | International |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 8-speed gear, 16-speed two-speed power shift |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 12 gpm (45.4 lpm) |
| Steering Flow | 9 gpm (34.1 lpm) |
PTO
| Rear Type | 1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | III/II |
|---|---|
| Rear Lift | 5,600 lbs (2,540 kg) |
Dimensions
| Length | 168 in (426 cm) |
|---|---|
| Height | 126 in (320 cm) |
| Wheelbase | 105 in (266 cm) |
| Front Tread | 58 in (147 cm) |
Weight
| Shipping | 10,700 lbs (4,853 kg) |
|---|---|
| Operating | 11,850 lbs (5,375 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 11L-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38 |
Fuel
| Capacity | 42 gal (159 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|