International Harvester
1055
Farm tractor · 1977–1982 · 100 hp
International Harvester1055
The International Harvester 1055 is a farm tractor manufactured from 1977 to 1982. It features a International Harvester engine, and four-post steering. It weighs 10,473 lbs (4,750 kg).
Engine
| Engine | International Harvester |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 358 ci (5.9 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 5.06 in (129 mm) |
| Power Gross | 100 hp (74.6 kW) |
| Power Rated | 100 hp (74.6 kW) |
| Manufacturer | International Harvester |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 16 forward and 8 reverse |
|---|---|
| Available Options | 16-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 9.5 gpm (36 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540, 1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 9,150 lbs (4,150 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 167.7 in (425 cm) |
|---|---|
| Height | 109.1 in (277 cm) |
| Wheelbase | 103.54 in (262 cm) |
Weight
| Weight | 10,473 lbs (4,750 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38, 13.6-28 |
Fuel
| Capacity | 37 gal (140 L) |
|---|
Steering
| Type | four-post |
|---|
Cab
| Cab | standard and deluxe XL cab optional |
|---|