International Harvester
1455 XL
Farm tractor · 1981–1985 · 145 hp
International Harvester1455 XL
The International Harvester 1455 XL is a farm tractor manufactured from 1981 to 1985. It features a International Harvester DT-402 engine. It weighs 12,370 lbs (5,611 kg).
Engine
| Engine | International Harvester DT-402 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 402 ci (6.6 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 5.5 in (140 mm) |
| Power Gross | 145 hp (108.1 kW) |
| Power Rated | 145 hp (108.1 kW) |
| Manufacturer | International Harvester |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 20 forward and 9 reverse |
|---|---|
| Available Options | 20-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 13.2 gpm (50 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540, 1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 12,348 lbs (5,601 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 186.61 in (473 cm) |
|---|---|
| Height | 115.75 in (294 cm) |
| Wheelbase | 110.24 in (280 cm) |
Weight
| Weight | 12,370 lbs (5,611 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9R28 |
|---|---|
| Rear Ag | 20.8R38 |
Cab
| Cab | XL Cab standard |
|---|