International Harvester
1486
Farm tractor · 1976–1981 · 162 hp
International Harvester1486
The International Harvester 1486 is a farm tractor manufactured from 1976 to 1981. It features a International Harvester DT-436 engine, and four-post steering. The transmission is a torque amplifier type with 16 forward and 8 reverse.
Engine
| Engine | International Harvester DT-436 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 436 ci (7.1 L) |
| Bore | 4.3 in (109 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power PTO | 145.77 hp (108.7 kW) |
| Power Drawbar | 123.2 hp (91.9 kW) |
| Air Cleaner | dual dry element |
| Oil Capacity | 20 qts (18.9 L) |
| Coolant Capacity | 27 qts (25.6 L) |
| Manufacturer | International Harvester |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | torque amplifier |
|---|---|
| Gears | 16 forward and 8 reverse |
| Transmission Description | The transmission features three ranges (low, high, and reverse) with four gears (1-4) in each range. The Torque Amplifier (TA) provides an additional high/low selection for each speed. The range and gear can be shifted only when the tractor is stopped. The TA can be shifted while the tractor is in motion. |
| Oil Capacity | 108 qts (102.2 L) |
| Oil Type | IH Hy-Tran/B-6 |
| Available Options | 16-speed |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 12 gpm (45.4 lpm) |
| Valves | 2 |
| System Capacity | 22.5 gal (85.2 L) |
Hitch
| Rear Type | III |
|---|
Dimensions
| Length | 168 in (426 cm) |
|---|---|
| Width | 102 in (259 cm) |
| Height Cab | 115 in (292 cm) |
| Wheelbase | 101 in (256 cm) |
| Ground Clearance | 14 in (35 cm) |
Weight
| Shipping | 12,500 lbs (5,670 kg) |
|---|---|
| Operating | 13,670 lbs (6,200 kg) |
| Ballasted | 16,660 lbs (7,556 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38 |
Fuel
| Capacity | 63 gal (238.5 L) |
|---|
Steering
| Type | four-post |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|