International Harvester
1486B
Farm tractor · 1981–1982 · 167 hp
International Harvester1486B
The International Harvester 1486B is a farm tractor manufactured from 1981 to 1982. It features a International Harvester DT-436 engine, and power steering. The transmission is a Torque Amplifier type with 16 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | International Harvester DT-436 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 436 ci (7.1 L) |
| Bore | 4.3 in (109 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 167 hp (124.5 kW) |
| Power Rated | 167 hp (124.5 kW) |
| Power PTO | 125 hp (93.2 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | International Harvester |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | Torque Amplifier |
|---|---|
| Transmission Model | two-speed power shift |
| Gears | 16 forward and 4 reverse |
| Clutch | hydraulic cerametallic disc |
| Available Options | 16-speed Torque Amplifier |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | III/II |
|---|
Dimensions
| Length | 168.1 in (426 cm) |
|---|---|
| Width | 102 in (259 cm) |
| Height Cab | 114.2 in (290 cm) |
| Ground Clearance | 15.4 in (39 cm) |
Weight
| Weight | 13,371 lbs (6,065 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 24.5-32 |
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|