International Harvester
150
Farm tractor · 1962–1974 · 75 hp
International Harvester150
The International Harvester 150 is a farm tractor manufactured from 1962 to 1974. It features a 75 hp engine. The transmission is a power shift type with 2 forward and reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 282 ci (4.6 L) |
| Bore | 3.69 in (94 mm) |
| Stroke | 4.39 in (112 mm) |
| Power Net | 75 hp (55.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | International Harvester |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | power shift |
|---|---|
| Gears | 2 forward and reverse |
| Available Options | 2-speed power shift |
Hydraulics
| Type | closed center |
|---|---|
| Pump Flow | 33 gpm (124.9 lpm) |
| Pressure | 1,750 psi (120.7 bar) |
Dimensions
| Length | 175 in (444 cm) |
|---|---|
| Height | 72.5 in (184 cm) |
| Ground Clearance | 13 in (33 cm) |
Weight
| Weight | 19,915 lbs |
|---|---|
| Shipping | 19,915 lbs (9,033 kg) |
| Operating | 20,250 lbs (9,185 kg) |
Tires & Tracks
| Track Width | 60 in (152 cm) |
|---|