David Brown
1200
Farm tractor · 1967–1971 · 72 hp
David Brown1200
The David Brown 1200 is a farm tractor manufactured from 1967 to 1971. It features a David Brown engine. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | David Brown |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 219.4 ci (3.6 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.5 in (114 mm) |
| Power Gross | 72 hp (53.7 kW) |
| Power PTO | 65.23 hp (48.6 kW) |
| Power Drawbar | 54.76 hp (40.8 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 7.8 qts (7.4 L) |
| Coolant Capacity | 14.4 qts (13.6 L) |
| Manufacturer | David Brown |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 43.3 qts (41 L) |
| Available Options | 6-speed gear, 12-speed |
Hydraulics
| Type | Selectamatic |
|---|---|
| Pump Flow | 6.86 gpm (26 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 2,200 lbs (997 kg) |
Dimensions
| Length | 143 in (363 cm) |
|---|---|
| Width | 74 in (187 cm) |
| Height | 71 in (180 cm) |
| Height Cab | 100 in (254 cm) |
| Wheelbase | 87 in (220 cm) |
| Front Tread | 52 in (132 cm) |
| Rear Tread | 56 in (142 cm) |
Weight
| Weight | 6,690 lbs (3,034 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 10-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-36 |
Fuel
| Capacity | 21.7 gal (82.1 L) |
|---|