David Brown
1212
Farm tractor · 1971–1976 · 71 hp
David Brown1212
The David Brown 1212 is a farm tractor manufactured from 1971 to 1976. It features a David Brown engine, and hydrostatic power steering. The transmission is a partial power shift type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | David Brown |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 219 ci (3.6 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.5 in (114 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power Net | 71 hp (52.9 kW) |
| Power PTO | 65.35 hp (48.7 kW) |
| Power Drawbar | 53.2 hp (39.7 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 7.9 qts (7.5 L) |
| Coolant Capacity | 14.8 qts (14 L) |
| Manufacturer | David Brown |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | partial power shift |
|---|---|
| Transmission Model | Hydra-Shift |
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Oil Capacity | 37 qts (35 L) |
| Available Options | 12-speed partial power shift |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pressure | 2,000 psi (137.9 bar) |
| Total Flow | 6.9 gpm (26.1 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 2,200 lbs (997 kg) |
Dimensions
| Length | 143 in (363 cm) |
|---|---|
| Width | 70 in (177 cm) |
| Height Rops | 105 in (266 cm) |
| Wheelbase | 89 in (226 cm) |
Weight
| Operating | 6,730 lbs (3,052 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-16, 6.00-19 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-38, 16.9-34 |
Fuel
| Capacity | 21.3 gal (80.6 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|