David Brown
301D
Farm tractor · 1944–1954 · 36 hp
David Brown301D
The David Brown 301D is a farm tractor manufactured from 1944 to 1954. It features a David Brown engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 4 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | David Brown |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 165 ci (2.7 L) |
| Bore | 3.63 in (92 mm) |
| Stroke | 4 in (102 mm) |
| Power Gross | 36 hp (26.8 kW) |
| Power Rated | 36 hp (26.8 kW) |
| Power Drawbar | 23.5 hp (17.5 kW) |
| Power Belt | 31.2 hp (23.3 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 9 qts (8.5 L) |
| Coolant Capacity | 19.2 qts (18.2 L) |
| Manufacturer | David Brown |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Clutch | 254mm dry disc |
| Oil Capacity | 19.2 qts (18.2 L) |
| Available Options | 4-speed gear |
Dimensions
| Length | 135 in (342 cm) |
|---|---|
| Width | 69.5 in (176 cm) |
| Height | 55 in (139 cm) |
| Wheelbase | 86.75 in (220 cm) |
| Ground Clearance | 9.5 in (24 cm) |
| Front Tread | 54.5 in (138 cm) |
| Rear Tread | 56.5 in (143 cm) |
Weight
| Weight | 6,832 lbs (3,098 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.50x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 10.00x20 |
| Front Industrial | 6.50x16 |
| Rear Industrial | 10.00x20 |
Fuel
| Capacity | 13.8 gal (52.2 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|