David Brown
1290
Farm tractor · 1980–1983 · 58 hp
David Brown1290
The David Brown 1290 is a farm tractor manufactured from 1980 to 1983. It features a J.I. Case 3.2L engine, and two-post steering.
Engine
| Engine | J.I. Case 3.2L |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 195 ci (3.2 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4 in (102 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power PTO | 53.73 hp (40.1 kW) |
| Power Drawbar | 44.81 hp (33.4 kW) |
| Air Cleaner | dual dry element |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 7.9 qts (7.5 L) |
| Coolant Capacity | 14.8 qts (14 L) |
| Manufacturer | J.I. Case |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Available Options | 12-speed synchromesh |
|---|
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 7.25 gpm (27.4 lpm) |
| System Capacity | 7.1 gal (26.9 L) |
Dimensions
| Length | 135 in (342 cm) |
|---|---|
| Height | 88 in (223 cm) |
| Wheelbase | 83 in (210 cm) |
Weight
| Shipping | 5,390 lbs (2,444 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-30 |
Fuel
| Capacity | 19 gal (71.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|