David Brown
30TD
Farm tractor · 1953–1959 · 36 hp
David Brown30TD
The David Brown 30TD is a farm tractor manufactured from 1953 to 1959. It features a David Brown engine. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | David Brown |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 165.1 ci (2.7 L) |
| Bore | 3.63 in (92 mm) |
| Stroke | 4 in (102 mm) |
| Power Gross | 36 hp (26.8 kW) |
| Power Rated | 36 hp (26.8 kW) |
| Power Drawbar | 24.1 hp (18 kW) |
| Power Belt | 30 hp (22.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 12 qts (11.4 L) |
| Coolant Capacity | 16.8 qts (15.9 L) |
| Manufacturer | David Brown |
| Rated | 1,800 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Clutch | 254mm dry disc |
| Oil Capacity | 45.6 qts (43.2 L) |
| Available Options | 6-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Dimensions
| Length | 113 in (287 cm) |
|---|---|
| Width | 71 in (180 cm) |
| Height | 56 in (142 cm) |
Weight
| Weight | 8,050 lbs |
|---|---|
| Shipping | 8,150 lbs (3,696 kg) |
| Operating | 8,450 lbs (3,832 kg) |
Tires & Tracks
| Track Width | 16 in (40 cm) |
|---|
Fuel
| Capacity | 17.4 gal (65.9 L) |
|---|