David Brown
1210
Farm tractor · 1971–1976 · 67 hp
David Brown1210
The David Brown 1210 is a farm tractor manufactured from 1971 to 1976. It features a David Brown engine, and power steering.
Engine
| Engine | David Brown |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 219 ci (3.6 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.5 in (114 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power PTO | 65.98 hp (49.2 kW) |
| Power Drawbar | 55.83 hp (41.6 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 12 |
| Coolant Capacity | 15 qts (14.2 L) |
| Manufacturer | David Brown |
Transmission
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
|---|---|
| Available Options | 12-speed |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 6.9 gpm (26.1 lpm) |
| Pressure | 2,500 psi (172.4 bar) |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 2,200 lbs (997 kg) |
Dimensions
| Length | 143 in (363 cm) |
|---|---|
| Width | 78 in (198 cm) |
| Height | 90 in (228 cm) |
| Wheelbase | 88 in (223 cm) |
| Front Tread | 66 in (167 cm) |
Weight
| Operating | 6,910 lbs (3,134 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 10,440 lbs (4,735 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 10-24, 11-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4/15-30, 13.6/12-38 |
Fuel
| Capacity | 21.5 gal (81.4 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|