David Brown
850
Farm tractor · 1960–1965 · 35 hp
David Brown850
The David Brown 850 is a farm tractor manufactured from 1960 to 1965. It features a David Brown 2.5L 4-cyl diesel engine, and manual steering. The transmission is a unsynchronized gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | David Brown 2.5L 4-cyl diesel |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 154 ci (2.5 L) |
| Bore | 3.5 in (89 mm) |
| Stroke | 4 in (102 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power Gross | 35 hp (26.1 kW) |
| Power Rated | 35 hp (26.1 kW) |
| Power PTO | 33.56 hp (25 kW) |
| Power Drawbar | 30.93 hp (23.1 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 10.1 qts (9.6 L) |
| Coolant Capacity | 14.4 qts (13.6 L) |
| Manufacturer | David Brown |
| Rated | 2,000 RPM |
| Idle | 700-2000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | unsynchronized gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 6-speed unsynchronized gear |
PTO
| Rear Type | transmission |
|---|---|
| Clutch | dry disc |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|
Dimensions
| Length | 113.5 in (288 cm) |
|---|---|
| Height | 51.75 in (131 cm) |
| Wheelbase | 75.25 in (191 cm) |
| Front Tread | 52 in (132 cm) |
| Rear Tread | 52 in (132 cm) |
Weight
| Weight | 3,750 lbs |
|---|---|
| Shipping | 3,750 lbs (1,701 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-15 |
|---|---|
| Rear Ag | 10-28 |
Fuel
| Capacity | 10.6 gal (40.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| BEFCO BRC-160 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO BRC-260 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 30 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.