David Brown
4600
Farm tractor · 1968–1971 · 51 hp
David Brown4600
The David Brown 4600 is a farm tractor manufactured from 1968 to 1971. It features a 51 hp engine, and manual with power-assist optional steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Fuel Type | gasoline |
|---|---|
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 164.4 ci (2.7 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.5 in (114 mm) |
| Compression Ratio | 7.5 |
| Power PTO | 46.05 hp (34.3 kW) |
| Power Drawbar | 38.34 hp (28.6 kW) |
| Torque Peak | 140 lb-ft (189.8 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 6.75 qts (6.4 L) |
| Coolant Capacity | 11 qts (10.4 L) |
| Manufacturer | David Brown |
| Rated | 2,200 RPM |
| Idle | 700-2200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 24 qts (22.7 L) |
| Available Options | 6-speed gear, 12-speed gear |
Hydraulics
| Type | Selectamatic |
|---|---|
| Pump Flow | 7.3 gpm (27.6 lpm) |
| Pressure | 2,000 psi (137.9 bar) |
| Valves | 2 |
| System Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,500 lbs (1,134 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 121.5 in (308 cm) |
|---|---|
| Width | 68.38 in (173 cm) |
| Height | 54 in (137 cm) |
| Wheelbase | 79.75 in (202 cm) |
| Front Tread | 52 in (132 cm) |
| Rear Tread | 52 in (132 cm) |
Weight
| Operating | 4,300 lbs (1,950 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 6,750 lbs (3,061 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-16, 7.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.9/13-28 |
Fuel
| Capacity | 13.75 gal (52 L) |
|---|
Steering
| Type | manual with power-assist optional |
|---|