David Brown
25
Farm tractor · 1953–1958 · 32 hp
David Brown25
The David Brown 25 is a farm tractor manufactured from 1953 to 1958. It features a David Brown engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | David Brown |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 154 ci (2.5 L) |
| Bore | 3.5 in (89 mm) |
| Stroke | 4 in (102 mm) |
| Compression Ratio | 15.9 |
| Power Gross | 32 hp (23.9 kW) |
| Power Rated | 32 hp (23.9 kW) |
| Power Drawbar | 25.88 hp (19.3 kW) |
| Power Belt | 34.89 hp (26 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | David Brown |
| Rated | 1,800 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Clutch | dry plate |
| Available Options | 6-speed gear |
Hydraulics
| Total Flow | 9.5 gpm (36 lpm) |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 1,300 lbs (589 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 113 in (287 cm) |
|---|---|
| Wheelbase | 74.8 in (189 cm) |
| Ground Clearance | 15.4 in (39 cm) |
| Front Tread | 49.5 in (125 cm) |
| Rear Tread | 48 in (121 cm) |
Weight
| Weight | 3,715 lbs (1,685 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-19 |
|---|---|
| Rear Ag | 11-28 |
Fuel
| Capacity | 12.7 gal (48.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|