David Brown
50TD
Farm tractor · 1953–1958 · 50 hp
David Brown50TD
The David Brown 50TD is a farm tractor manufactured from 1953 to 1958. It features a David Brown engine. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | David Brown |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 248 ci (4.1 L) |
| Bore | 3.63 in (92 mm) |
| Stroke | 4 in (102 mm) |
| Power Gross | 50 hp (37.3 kW) |
| Power Rated | 50 hp (37.3 kW) |
| Power Belt | 44.7 hp (33.3 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 14.4 qts (13.6 L) |
| Coolant Capacity | 19 qts (18 L) |
| Manufacturer | David Brown |
| Rated | 1,800 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Clutch | 304.8mm dry disc |
| Oil Capacity | 57.1 qts (54 L) |
| Available Options | 6-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Dimensions
| Length | 121 in (307 cm) |
|---|---|
| Height | 56 in (142 cm) |
Weight
| Weight | 10,450 lbs |
|---|---|
| Operating | 10,500 lbs (4,762 kg) |
Tires & Tracks
| Track Width | 18 in (45 cm) |
|---|
Fuel
| Capacity | 17.4 gal (65.9 L) |
|---|