David Brown
3800
Farm tractor · 1968–1971 · 43 hp
David Brown3800
The David Brown 3800 is a farm tractor manufactured from 1968 to 1971. It features a David Brown engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | David Brown |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 146.1 ci (2.4 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4 in (102 mm) |
| Compression Ratio | 6.75 |
| Power PTO | 39.16 hp (29.2 kW) |
| Power Drawbar | 32.13 hp (24 kW) |
| Torque Peak | 115 lb-ft (155.9 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 6.75 qts (6.4 L) |
| Coolant Capacity | 9 qts (8.5 L) |
| Manufacturer | David Brown |
| Rated | 2,200 RPM |
| Idle | 700-2200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 24 qts (22.7 L) |
| Available Options | 6-speed gear, 12-speed gear |
Hydraulics
| Type | Selectamatic |
|---|---|
| Pump Flow | 7.3 gpm (27.6 lpm) |
| Pressure | 2,000 psi (137.9 bar) |
| System Capacity | 6 gal (22.7 L) |
PTO
| Rear Type | live |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 115.63 in (293 cm) |
|---|---|
| Width | 64.5 in (163 cm) |
| Height | 51.25 in (130 cm) |
| Wheelbase | 76 in (193 cm) |
| Front Tread | 48 in (121 cm) |
| Rear Tread | 48 in (121 cm) |
Weight
| Operating | 3,885 lbs (1,762 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 5,835 lbs (2,646 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-16, 14.9/13-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6/12-28, 14.9/13-28 |
Fuel
| Capacity | 9.5 gal (36 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|