David Brown
800
Farm tractor · 1965–1970 · 45 hp
David Brown800
The David Brown 800 is a farm tractor manufactured from 1965 to 1970. It features a David Brown engine, and power steering. The transmission is a mechanical shuttle type with 6 forward and reverse.
Engine
| Engine | David Brown |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 164.4 ci (2.7 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.5 in (114 mm) |
| Power Gross | 45 hp (33.6 kW) |
| Power Rated | 45 hp (33.6 kW) |
| Torque Peak | 120 lb-ft (162.7 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 8.1 qts (7.7 L) |
| Coolant Capacity | 13.2 qts (12.5 L) |
| Manufacturer | David Brown |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | mechanical shuttle |
|---|---|
| Gears | 6 forward and reverse |
| Available Options | 6-speed mechanical shuttle |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 27.6 gpm (104.5 lpm) |
| Pressure | 2,100 psi (144.8 bar) |
| System Capacity | 10.8 gal (40.9 L) |
Dimensions
| Length | 284 in (721 cm) |
|---|---|
| Width | 77 in (195 cm) |
| Height | 51.25 in (130 cm) |
| Wheelbase | 78.5 in (199 cm) |
| Ground Clearance | 11.5 in (29 cm) |
| Front Tread | 58 in (147 cm) |
| Rear Tread | 62 in (157 cm) |
Weight
| Weight | 9,209 lbs (4,177 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9/14-24 |
| Front Industrial | 7.50-16 |
| Rear Industrial | 16.9/14-24 |
Fuel
| Capacity | 16.5 gal (62.5 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Digging Depth | 144 in (365 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Wain-Roy 12' Backhoe |