David Brown
40TD
Farm tractor · 1960–1963 · 43 hp
David Brown40TD
The David Brown 40TD is a farm tractor manufactured from 1960 to 1963. It features a David Brown engine. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | David Brown |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 165 ci (2.7 L) |
| Bore | 3.63 in (92 mm) |
| Stroke | 4 in (102 mm) |
| Power PTO | 39 hp (29.1 kW) |
| Power Drawbar | 33 hp (24.6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 11.9 qts (11.3 L) |
| Coolant Capacity | 16.8 qts (15.9 L) |
| Manufacturer | David Brown |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Clutch | 305mm dry disc |
| Oil Capacity | 57.1 qts (54 L) |
| Available Options | 6-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Dimensions
| Length | 113 in (287 cm) |
|---|---|
| Width | 63 in (160 cm) |
| Height | 62 in (157 cm) |
Weight
| Weight | 8,050 lbs |
|---|---|
| Shipping | 8,050 lbs (3,651 kg) |
| Operating | 8,350 lbs (3,787 kg) |
Tires & Tracks
| Track Width | 13 in (33 cm) |
|---|
Fuel
| Capacity | 69.7 gal (263.8 L) |
|---|