David Brown
50D
Farm tractor · 1953–1958 · 50 hp
David Brown50D
The David Brown 50D is a farm tractor manufactured from 1953 to 1958. It features a David Brown engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | David Brown |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 248 ci (4.1 L) |
| Bore | 3.63 in (92 mm) |
| Stroke | 4 in (102 mm) |
| Compression Ratio | 16 |
| Power Gross | 50 hp (37.3 kW) |
| Power Rated | 50 hp (37.3 kW) |
| Oil Capacity | 11 qts (10.4 L) |
| Coolant Capacity | 20 qts (18.9 L) |
| Manufacturer | David Brown |
| Rated | 1,800 RPM |
| Idle | 700-1800 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Clutch | 10-inch dry disc |
| Oil Capacity | 24 qts (22.7 L) |
| Available Options | 6-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Dimensions
| Length | 134.75 in (342 cm) |
|---|---|
| Width | 74 in (187 cm) |
| Height | 65 in (165 cm) |
| Wheelbase | 81.75 in (207 cm) |
| Ground Clearance | 13 in (33 cm) |
Weight
| Weight | 6,130 lbs (2,780 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-18 |
|---|---|
| Rear Ag | 14-30 |
Fuel
| Capacity | 14.5 gal (54.9 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|