David Brown
780
Farm tractor · 1967–1971 · 46 hp
David Brown780
The David Brown 780 is a farm tractor manufactured from 1967 to 1971. It features a David Brown engine, and manual steering. The transmission is a sliding gear type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | David Brown |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 164.4 ci (2.7 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.5 in (114 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power Gross | 46 hp (34.3 kW) |
| Power PTO | 42.9 hp (32 kW) |
| Power Drawbar | 38.9 hp (29 kW) |
| Oil Capacity | 6.5 qts (6.2 L) |
| Coolant Capacity | 10 qts (9.5 L) |
| Manufacturer | David Brown |
| Rated | 2,200 RPM |
| Idle | 700-2200 RPM |
| Firing Order | 1-2-3 |
Transmission
| Transmission Type | sliding gear |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 24 qts (22.7 L) |
| Available Options | 12-speed, 6-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 7.4 gpm (28 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 2,000 psi (137.9 bar) |
PTO
| Rear Type | live |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,600 lbs (725 kg) |
Dimensions
| Length | 111.75 in (283 cm) |
|---|---|
| Width | 64 in (162 cm) |
| Height | 82.5 in (209 cm) |
| Wheelbase | 75.8 in (192 cm) |
| Ground Clearance | 11.75 in (29 cm) |
Weight
| Weight | 3,470 lbs (1,573 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4/11-28 |
Fuel
| Capacity | 9.5 gal (36 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 30 hp |
| BEFCO BRC-260 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO BRC-160 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| Bush Hog BH310-2 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCD1884 | Rotary Cutters | 84" | 35 hp |
| Land Pride RCF2760 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO BRC-172 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| BEFCO RMD-360 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2772 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| BEFCO BRC-272 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| BEFCO RMD-372 | Rotary Cutters | 72" | 40 hp |
| Land Pride RCF2696 | Rotary Cutters | 96" | 40 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.