David Brown
1412
Farm tractor · 1974–1979 · 91 hp
David Brown1412
The David Brown 1412 is a farm tractor manufactured from 1974 to 1979. It features a David Brown engine, and two-post fixed steering. The transmission is a partial power shift type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | David Brown |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 219.3 ci (3.6 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.5 in (114 mm) |
| Compression Ratio | 16 |
| Power Net | 91 hp (67.9 kW) |
| Power PTO | 80.61 hp (60.1 kW) |
| Power Drawbar | 64.47 hp (48.1 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 15.9 qts (15 L) |
| Coolant Capacity | 15 qts (14.2 L) |
| Manufacturer | David Brown |
| Rated | 2,300 RPM |
| Idle | 700-2300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | partial power shift |
|---|---|
| Transmission Model | Hydra-Shift |
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Oil Capacity | 44.4 qts (42 L) |
| Available Options | 12-speed partial power shift |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 6.5 gpm (24.6 lpm) |
| Pressure | 2,000 psi (137.9 bar) |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 2,600 lbs (1,179 kg) |
Dimensions
| Length | 145 in (368 cm) |
|---|---|
| Width | 77 in (195 cm) |
| Height Rops | 103 in (261 cm) |
| Wheelbase | 90 in (228 cm) |
| Front Tread | 56 in (142 cm) |
| Rear Tread | 56 in (142 cm) |
Weight
| Operating | 7,660 lbs (3,474 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-16, 6.00-19 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9/14-34, 12.4/11-36, 13.6/12-36 |
Fuel
| Capacity | 21.1 gal (79.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post fixed |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|