David Brown
30
Farm tractor · 1953–1957 · 34 hp
David Brown30
The David Brown 30 is a farm tractor manufactured from 1953 to 1957. It features a David Brown 2.7L 4-cyl diesel engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | David Brown 2.7L 4-cyl diesel |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 165.1 ci (2.7 L) |
| Bore | 3.63 in (92 mm) |
| Stroke | 4 in (102 mm) |
| Power Gross | 41 hp (30.6 kW) |
| Power Rated | 34 hp (25.4 kW) |
| Manufacturer | David Brown |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Dimensions
| Length | 116.5 in (295 cm) |
|---|---|
| Wheelbase | 74.8 in (189 cm) |
Weight
| Weight | 3,900 lbs (1,769 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-19 |
|---|---|
| Rear Ag | 11-28, 12.4-28 |
Fuel
| Capacity | 12.7 gal (48.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|